חרדה

אווה, אשת עסקים מוכשרת, מוותרת על קידום מאחר שהיא חוששת מפני האפשרות שתאלץ לטוס לחו"ל.

נועה בת ה-12 לא יוצאת לטיול השנתי בגלל פחד מג'וקים.

מתן מרגיש שלעולם לא יצליח להוציא מילה בישיבות הצוות.

הערכות סטטיסטיות מדווחות על 5 עד 10 אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מהפרעות חרדה בעוצמות שונות. אחוזים גבוהים בהרבה מוערכים לגבי קיומה של הפרעת חרדה כלשהי במהלך החיים, רוב האנשים עוברים לפחות תקופה אחת בחיים המאופיינת ברמת חרדה גבוהה, בין אם היא מאובחנת פורמלית כהפרעת חרדה, ובין אם קיימת כחלק מהחוויה האנושית.

ובמילים אחרות- לחרדה יש פנים שונות והפרעות חרדה הן הפרעות נפוצות אשר משפיעות על ילדים, מתבגרים ובוגרים ומביאות לא רק למצוקה אלא גם לפגיעה של ממש בתפקוד.

אירועים רבים בחיינו מלווים בלחץ וברמה מסוימת של חרדה: רבים מאיתנו חווים "פרפרים בבטן" לפני מבחן חשוב או דייט נחשק, ומתקשים להירדם לפני הרצאה או ישיבה אשר עשויים להשפיע על הקידום המקצועי. עם זאת, כאשר הסימפטומים הבאים מתקיימים באופן חוזר ומשמעותי ומפריעים לתפקוד היומיומי יש סיבה להניח כי אתה סובל מהפרעת חרדה

מצוקה ולחץ מוגזמים: תחושת חוויה של חרדה, פחד, או אי שקט ועצבנות קיצוניים לפני אירועים שונים .

פגיעה בתפקוד: לא מצליח לדבר בישיבות? משותק בדייטים? לא מתפקד בבחינות?

סימפטומים פיסיים: חרדה מלווה פעמים רבות בסימפטומים פיסיים משמעותיים ככאבי בטן, שלשולים, כאבי ראש, סחרחורת, בחילה, רעד, הזעה, קוצר נשימה ולעיתים אף התעלפות.

הימנעות: הימנות מפני סיטואציות או אובייקטים שמעוררים בך אי נוחות או פחד למשל, הימנעות מדיבור בפני קהל, מעבר למדרכה השנייה כדי להימנע ממפגש עם כלב, או ויתור על הצעת עבודה מאחר והמשרד ממוקם בקומה 7 ומצריך עלייה במעלית- הם כולם סימפטומים המעידים בדרך כלל על קיומה של בעיית חרדה.

במצבים מסוימים החרדה הופכת לתופעה מעיקה וקיצונית שפוגעת באיכות החיים. כדי לטפל בחרדה צריך להבין את ההקשרים בה היא מופיעה, ללמוד להתמודד עם תגובות החרדה, ולבסוף, גם "להתיידד" עם החרדה, כלומר, לקבל שבמצבים מסוימים החרדה מופיעה כחלק טבעי של מהלך החיים. כל אלו יכולים להיעשות בטיפול פסיכותרפי. מקרים בהם טיפול נפשי אינו מביא להקלה מספקת, ניתן להיעזר גם בטיפול תרופתי נוגד חרדות. טיפול תרופתי בחרדה מביא בדרך כלל לירידה ניכרת בעוצמת הסימפטומים אך באופן טבעי, אינו מביא להבנה טובה יותר של גורמי העומק לחרדה או ליכולת טובה יותר לווסת ולהתמודד עם מצבי חרדה שונים. בהתאם, פעמים רבות הטיפול המומלץ לחרדה הוא טיפול המשלב בין טיפול תרופתי לבין טיפול נפשי.

מרב-שגיא

צור קשר

טלפון: 053-4274002 📞

דוא"ל: info@meravsagi.com 📧

להשארת פרטים ושליחת הודעה

בקרו אותי בפייסבוק