טיפול בהתמכרויות

איילת אוהבת לגלוש באינטרנט. בתחילה היה זה תחביב בשעות הפנאי.. עם הזמן מצאה את עצמה עסוקה במשך שעות בגלישה באתרים שונים עד כדי כך שהזניחה את כל שאר העיסוקים שלה.. חברות ..חוגים ..לימודים אך מוצאת את עצמה שוב ושוב לא יכולה להתנתק מן המסך..

שלומי התחיל להמר באינטרנט בסכומי כסף קטנים שהלכו וגדלו עד שלבסוף הבין שהוא בדרך לכלות את כל חסכונותיו ללא יכולת להפסיק ובתחושה כי הפעם תגיע "המכה הגדולה" שתכסה על כל החובות.

התמכרות היא דפוס התנהגות של שימוש מופרז במשהו, אשר האדם מפתח בו תלות מסוימת, עד כדי פגיעה בתפקוד ובשגרת החיים. אמנם ההתמכרויות המוכרות יותר הן לסמים (קוקאין, סמי פיצוציות והתמכרות לגראס) לאלכוהול ולהימורים, אך ניתן להתמכר גם לספורט, לריגושים, לעבודה, לטלוויזיה, למין (כמו התמכרות לשירותי מין עם זונות), למסחר בבורסה, לאינטרנט , לקניות, ואפילו לקפה, לסמארטפון, לפחמימות ולשוקולד. בקיצור לא חסרים הרגלים וחומרים ממכרים.

להתמכרויות יש שוני בצורת הביטוי של התופעה ובסוגי התוצאות אך הדרך שבה היא נרכשה לרוב זהה. לאורך זמן אין לאדם באמת שליטה בשימוש וההתמכרות מנהלת את אותו אדם. התמכרות היא בעיה שמקיפה תחומים רבים, היא עלולה לפגוע בתפקודו הנורמטיבי של האדם בתחומים רבים כגון יחסים בינאישיים, תחומים כלכליים וכו'.

כיום מניחים כי כ־60%-40% מהנטייה לפתח התמכרות היא גנטית. מדובר בגנים שיוצרים בין השאר תכונות כגון אימפולסיביות, קשיי ויסות רגשיים וחיפוש אחר ריגושים. תכונות כגון אלו מעלות את הסיכון להתמכרות. מרכיבים נוספים המעלים משמעותית את הסיכון הם סביבתיים והבולט שבהם הוא טראומות קשות בילדות.

האם אתה מתקשה להתנהל ללא משהו, מתקשה להסיט את מחשבותיך מדבר מסוים ולהתמקד בדברים אחרים?

האם כשהדבר המסוים אינו בהישג ידך אתה הופך עצבני, מודאג?

האם אתה משקיע משאבים בלתי נגמרים בהשגת הדבר בו חפץ, גם במחיר של שיפוט לקוי ואובדן שיקול דעת?

האם אתה מבזבז את כספך או את כספיהם של אחרים על מנת להשיג את הדבר בו אתה חפץ?

האם אתה מזניח תחומי חיים, תחומי אחריות או תחביבים כדי להתעסק בדבר המסוים ?

האם אתה מסתיר את מעשיך? עושה אותם בפרטיות ומצניע אותם?

במידה ומדובר בחומר ממכר מסוים- האם אתה חש תסמיני גמילה בהיעדרו?

אם ענית בחיוב על כמה מן השאלות כנראה שהתמכרת והנך זקוק לך לטיפול על מנת להיגמל.

ישנן שיטות טיפול רבות ושונות להתמכרויות. במידה ומדובר בהתמכרות לחומרים ממכרים, הרי שעל המכור לעבור גמילה פיזית לפני שהוא מתחיל בטיפול הרגשי. ההבנה כי התמכרות נובעת ממכלול של גורמים, מביאה לכך שהטיפול יהיה לרוב משולב בכמה שיטות טיפול, ויתייחס למכלול החלקים המרכיבים את חייו של המכור.

הטיפול בהתמכרות עשוי להיות מורכב ביותר, ורצוף עליות וירידות. לכן, כאשר מטפלים באדם הסובל מהתמכרות, חשוב לטפל בו במספר מישורים רלוונטיים:

המישור האקוטי- הניתן בתחילת הגמילה מההתמכרות וכולל טיפול במספר רבדים

המישור השיקומי- השומר על האדם "נקי" מהתמכרותו ויציב לאורך זמן.

לרוב, התוכנית הטיפולית האקוטית בהתמכרות כוללת פסיכותרפיה אישית, העוסקת בהקניית כוחות התמודדות, שיקום עולמו הפנימי של האדם, שיקום יכולותיו החברתיות ודימויו העצמי, תוך שינוי דפוסי החשיבה הפגומים והקניית טכניקות לוויסות רגשות ודחיית סיפוקים.

אל הפסיכותרפיה האישית, מצטרפות לרוב שיטות טיפוליות נוספות, כדוגמת טיפול משפחתי, טיפול זוגי, טיפול קבוצתי- אשר נחשב יעיל במיוחד כאשר מדובר בקבוצה המתמודדת עם גמילה מהתמכרות, ובמידת הצורך- טיפול תרופתי.

מרב-שגיא

צור קשר

טלפון: 053-4274002 📞

דוא"ל: info@meravsagi.com 📧

להשארת פרטים ושליחת הודעה

בקרו אותי בפייסבוק

מהי פסיכותרפיה

מהי פסיכותרפיה? פסיכותרפיה בה אני עוסקת היא טיפול באמצעות שיחות. אחת לשבוע, במפגש בן שעה, ניפגש בקליניקה הפרטית לשיחה. בטיפול שאני מציעה מתקיים בראש ובראשונה מפגש אנושי, מכיל [...]

טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרויות איילת אוהבת לגלוש באינטרנט. בתחילה היה זה תחביב בשעות הפנאי.. עם הזמן מצאה את עצמה עסוקה במשך שעות בגלישה באתרים שונים עד כדי כך שהזניחה את כל [...]

חרדה

חרדה אווה, אשת עסקים מוכשרת, מוותרת על קידום מאחר שהיא חוששת מפני האפשרות שתאלץ לטוס לחו"ל. נועה בת ה-12 לא יוצאת לטיול השנתי בגלל פחד מג'וקים. מתן מרגיש [...]

זוגיות במשבר

זוגיות במשבר "בזמן האחרון אנחנו רבים כל הזמן …הוא מעביר ביקורת כמעט על כל דבר שאני עושה.. הוא מתלונן שאני לא מקדישה מספיק לבית ולילדים ויש לו הערות [...]

גירושין ופרידה

גירושין ופרידה החיים מזמנים לנו הזדמנויות רבות להתעורר אל "הטבע האלוהי שלנו". בזמן משבר יש לנו הזדמנות לחקור את עולמינו הפנימי. זוהי תקופה בה עלינו להיות כנים עם [...]