לאחרונה יותר ויותר גדלה ההבנה שהמושג משבר גיל 40 לובש צורות חדשות ובעתיד סביר להניח שיותר ויותר ייקרא מעבר אמצע החיים – ופחות ייתפס כמשבר אלא כנקודת מעבר והתפתחות. אם אתם מוצאים את עצמכם במשבר אמצע החיים, מומלץ לפנות לאיש מקצוע כגון פסיכותרפיסטית, פסיכולוג וכו'.

הרבה מאד בדיחות סופרו על הגבר שפתאום החליט לקנות מכונית ספורט אדומה ..או האישה שהחליפה את הבעל המסור בבחור צעיר שיכול בקלות להיות בגיל של בנה הבכור..

במשך שנים, משבר גיל 40 העלה דימויים כאלה ואחרים.

הגדרת משבר גיל 40

החל משנות ה -80, המונח "משבר גיל 40" או "משבר אמצע החיים" זכה לתשומת לב רבה, המשבר או המעבר נוטים להתרחש סביב אירועי חיים משמעותיים כמו ילדך הצעיר המסיים את התיכון, מוות של הורים או יום הולדת "עגול" המודיע לעולם שאתה נכנס לעשור חדש.

משבר אמצע החיים: שלו לעומת שלה

גברים ונשים עשויים באותה מידה לחוות מעבר או משבר, אבל הביטוי שונה בשני המינים.

גברים בדרך כלל יכולים לאמוד את הערך שלהם על ידי ביצוע העבודה שלהם והם עשויים לרצות להיראות מוצלחים, ולכן, פעמים רבות הביטוי הוא אימוץ של סמלי סטטוס העשויים להעיד על הצלחה.

מחקרים מראים שלפחות שליש מהגברים בשנות ה-40 וה-50 לחייהם מודים בכך שהוציאו סכומי כסף על מכונית חדשה כתוצאה ממשבר אמצע החיים, ונשים רבות מעידות כי ביצעו איזשהו שינוי דרסטי במראה שלהם במהלך תקופת המעבר. נשים נוטות יותר לעבור משבר באמצע החיים מוקדם יותר מאשר גברים, לעתים קרובות בין הגילאים 35 ו-44.

אנשים רבים בשנות ה -40 וה-50 לחייהם מתמודדים עם מגוון של נושאים מורכבים וקשורים, כגון אתגרים ביחסים, בעיות בריאותיות, הורים מזדקנים, אובדן יקיריהם, ילדים בגיל העשרה, ילדים שעוזבים את הקן (או אולי כאלה שמסרבים לעזוב), אובדן עבודה, מצוקה כלכלית, חששות פרישה.

במקרים כאלו מומלץ טיפול פסיכותרפיה שיעזור להם להבחין בין תקופת מעבר שיכולה לשמש נקודת התפתחות וצמיחה לבין משבר שעלול להביא לנסיגה ואף התפתחות של דיכאון.

סימנים המעידים על כך שאתם בתקופת מעבר:

 • רצון לשנות קריירה או עבודה.
 • שינוי סגנון חיים.
 • חיפוש תחומי עניין חדשים כמו מוסיקה, ספורט, כתיבה ואמנות.
 • רצון לפשט את החיים ולהוריד הילוך.
 • חיפוש כיוון ומשמעות חדשים בחיים.

הסימנים המעידים  שאת/ה עלול להיות מול משבר אמצע החיים?

 • שינויים קיצוני בהרגלי האכילה.
 • עייפות מתמשכת.
 • שינוי דפוסי השינה.
 • תחושה של חוסר תקווה, אשמה או חוסר ערך.
 • התקפי כעס חרדה או תחושת חוסר מנוחה.
 • מחשבות או ניסיונות התאבדות.
 • שימוש באלכוהול וסמים.
 • תחושת דיכאון.
 • רצון עקבי לברוח מן האחריות (משפחתית מקצועית וכו ..).
 • התנהגות אימפולסיבית ומעשים קיצוניים שיש להם השלכות חמורות .

טיפים ואסטרטגיות להתמודדות עם משבר אמצע החיים

1. להכיר את המשבר

היו מודעים לשינויים המתרחשים בחייכם. להכיר את השינויים המתרחשים יכול לעזור לך למצוא דרך לעבור את המשבר. אתם גם יכולים לפנות לפסיכותרפיסט מומלץ שיעזור לכם לזהות את השינויים המתרחשים בחייכם.

2. חשבו טוב לפני ביצוע שינויים קיצוניים

לפני שאתם קופצים לעשות שינויים קיצוניים בחיים שלכם כגון הפסקת עבודה, קניית מכונית יקרה או עזיבת בן זוג, דברו עם בני משפחה וחברים. גם בעל מקצוע חיצוני ואובייקטיבי, כמו פסיכותרפיסטית, יכול לספק נקודת מבט שימושית להתייעצות.

3. קבלו עזרה מקצועית

משבר גיל 40 דורש בהרבה מקרים סיוע מקצועי של פסיכותרפיסטית או בעל מקצוע אחר. פתוחים בפניכם מגוון רחב של טיפולי רפואה, פסיכותרפיה וטיפולים הוליסטיים שיעזרו לכם להתגבר על משבר אמצע החיים הזה.

4. זכרו שמשבר גיל 40 אינו בהכרח משהו רע

השתמשו במחשבות והרעיונות החדשים שנוצרים בצורה חיובית. עם שיקול דעת והכנה זהירים, עמדות יכולות להשתפר והחיים יכולים להפוך למשמעותיים ונכונים יותר עבורכם בעקבות מעבר אמצע החיים הזה.

5. פעלו מחוץ לאזור הנוחות שלכם

נסו פעילויות חדשות, הגדלת בסיס של ידע, נסיעה או טיול יכולים גם לעזור לכם לעבור את אזורי הנוחות שלכם.

6. שקלו להתנדב או עזרה לזולת

התנדבות ועזרה לאחרים יכולה להציע נקודת מבט חדשה לבעיות שנגרמו על ידי משבר אמצע החיים.

 7. שוחחו על המשבר עם הקרובים לכם

לפעמים, אוזן חמלה יכולה לעשות את כל ההבדל. לעיתים לפרוק את מחשבותיכם עשוי להקל על הכאב של משבר אמצע החיים אז שתפו את החברים הקרובים שלכם במה שאתם עוברים, אולי תגלו שגם הם עוברים משהו דומה.

8. יצירת יעדים חדשים

אם התוכנית הנוכחית להזדקנות ולפרישה איבדה את הברק שלה? שינוי התוכנית עשוי לעזור. למשל, לשקול מחדש היכן לחיות במהלך הפרישה או אם להמשיך לעבוד עבור אותו מעסיק. נקיטת צעדים לקראת שינויים חיוביים יכול להביא אנרגיה חדשה לנישואין או לתוך קריירה. ערכו רשימה של דברים אותם הייתם רוצים להשיג בשנה הבאה, בחמש השנים הקרובות, ובעשרים השנים הקרובות. שוחחו עם בן זוג או עם האהובים שלכם על המטרות האישיות החדשות, וכיצד ניתן להשיג אותן.

לסיכום ניתן להביט על משבר גיל 40 כהזדמנות לנקוט פעולה, להעריך מחדש את סדרי העדיפויות ולהפוך את החיים לטובים יותר. משבר אמצע החיים יכול להיות תקופה טרנספורמטיבית להעריך דפוסי חיים חדשים ולמצוא משמעויות חדשות בחייו של אדם.

במידה ואתה מרגיש כי משבר אמצע החיים שלך עלול להוביל לדיכאון ונסיגה, כדאי שתפנה לעזרה מקצועית של פסיכותרפיסטית שתסייע לך לחזור למסלול חיים תקין ולחיות חיים מיטיבים ומספקים יותר.