טראומה-ודרכי-טיפול

טראומה ודרכי טיפול

טראומה היא אחת מעובדות החיים, היא לא צריכה להיות מאסר עולם"
(ד"ר פיטר לוין)

טראומה, בהגדרתה, היא חוויה רגשית עזה וקיצונית כתוצאה מאירוע קשה בחיי אדם. החוויה הזאת נותרה תקועה וחסרת פתרון, וגורמת להפרעות ברמה הביולוגית, הפיזיולוגית, הרגשית, הנפשית, החשיבתית או ההתנהגותית.

הגורמים שמשפעים על עצמת הטראומה:

ככל שהאירוע נמשך יותר זמן, היה חמור יותר וגילו של הנפגע צעיר יותר, כך הטראומה היא חזקה יותר. כיוון שיש קשר הדוק בין גוף לנפש, הטראומה נרשמת בגוף וגורמת לייצור מוגבר של הורמוני קורטיזול ואדרנלין שגורמים לנו לסמפטומיים גופניים ונפשיים שונים.

סימפטומים שכיחים של טראומה כוללים:

עוררות יתר (מחשבות רצות, דפיקות לב)
כיווץ וצמצום (שנויים בנשימה, שנויי תנוחה וטונוס שרירי, כלי דם מכווצים, שרירים מתוחים, כהות חושים והאטה)
ניתוק ודיסוציאציה (לדוגמא, חוסר תחושה בחלק מסוים בגוף)
רגשות של חוסר ישע או חוסר אונים מוחלט, התמוטטות (collapse) וקפאון.
בין היתר, יכולות לפקוד אותנו מחשבות לא רצויות, פלשבאקים ותמונות של קטעי ארועים, סיוטי לילה, דריכות יתר, רגישות לאור או לרעש, תנודות במצבי רוח, התפרצויות זעם, סימפטומים גופניים שונים ועוד.

קשה להכיל ארועים טראומטיים אשר תופסים אותנו לא מוכנים ומציפים את מערכת העצבים ולוקח זמן עד אשר הגוף-נפש חוזר לעצמו וניתן לחזור לשיגרה (שווי המשקל הקודם).
לא כל מי שחווה אירועים קשים, בהם קיימת סכנה או איום קיומי, יחווה אותם כטראומטיים. חשוב להבין שכל אחד מאיתנו יכול להגיב אחרת לאותו ארוע בנקודות זמן שונות, וזאת בהתאם למצב מערכת העצבים שלו באותה עת ולמשאבים אשר לרשותו.

לעתים, כשאין לנו החוסן הנפשי הדרוש וחסרים לנו משאבים פנימיים וחיצוניים כאחת (כמו אמונה, נסיון, הורה תומך, תחושת קהילה), מערכת העצבים עלולה להיתקע במעין מצב של ״פול גז בניוטרל״ ואז, כל אירוע שמזכיר את מה שקרה, וכל התרחשות שלוחצת על אותה נקודה, גורמים לנו לחוות מחדש את האירוע ואת הזיכרון: הכול צף ועולה שוב ושוב.

איך מטפלים בטראומה בגישת EMDR

מהי גישת EMDR

EMDR היא גישה לטיפול נפשי הקיימת מעל עשור, מהמוכחות והנחקרות ביותר. הגישה מתאימה לטיפול באירועים טראומטיים ובמשברי חיים כגון :אירוע סכנת חיים, אבדן של אדם קרוב, גירושין ,פיטורין, תאונה, מחלה קשה, תקיפה מינית וגם חרדות ממקור ספציפי או לא מוסבר, תחושת תקיעות, קשיים מקצועיים, אישיים וחברתיים ועוד.
הגישה נבחרה על ידי ארגון הבריאות העולמי למובילה בטיפול בטראומה ובפוסט טראומה.

איך עובדת הגישה?

כשמתרחש אירוע קשה, הוא בדרך כלל מציף את מערכת העצבים. לעיתים האירוע "ננעל" במוח יחד עם התמונות, הקולות, המחשבות והרגשות שהתרחשו בזמן האירוע הקשה.
הצד הימני של המוח כולא את החוויה הרגשית ואנחנו רוצים לגרום לכך שיהיה סנכרון עם הצד השמאלי במוח שמפעיל את השכל וההבנה שהאירוע היה ונגמר.
לעיתים הבעיה לא מצליחה להפתר כי החוויה נתקעה פיזית במוח ויש לעזור לה להשתחרר ולא רק באמצעות דיבור.
במקרים רבים מטופלים מבלים שנים רבות בשיחות בקליניקה וחשים שהתקדמותם היא מינורית או שהם חשים שיפור מועט בלבד.

השוני בגישת EMDR הוא שבמהלך הטיפול אנחנו מפעילים גירוי של המוח באמצעות תנועות עיניים, צלילים או רטטים, כתוצאה מכך מערכת העצבים מצליחה לשחרר את האירוע שנתקע במקום הרגשי במוח ובכך מאפשרת לאדם לעבד מחדש את החוויה.

תוך כדי הטיפול אנחנו גם מעבדים מחדש אירועי עבר שליליים שנצרבו בתודעה שלנו, מחזקים את המשאבים והכוחות הפנימיים שלנו ומעצבים את האמונות החיוביות על עצמנו.
לסיכום, שיטת EMDR יוצרת סינכרון בין שתי האונות במוח ובכך עוזרת לחוויה התקועה לעבור לשלב הבא ולעבור עיבוד מחדש והפעם, באופן חיובי הרבה יותר.
הטיפול בשיטה הוכח כמהיר ויעיל מאד, בדרך כלל נדרשים בין מספר שבועות ועד למספר חודשים בודדים לסיים את הטיפול בהצלחה.

העיקר, לא להרים ידיים

במהלך עבודתי כפסיכותרפיסטית טיפלתי בלא מעט מקרי טראומה נפשית שנגרמה בילדות או בבגרות. הן בביה"ח לבריאות הנפש לב השרון והן בעבודתי בקליניקה הפרטית. אני פוגשת אנשים שגדלו בתנאים מורכבים מאוד ושחוו טראומות ראשוניות קשות. המסקנה העיקרית מניסיוני עם מטופלים אלה, היא שאין להרים ידיים, בשום מקרה. כדבריו של פיטר לוין שצוטטו בתחילת הכתבה, "טראומה אינה מאסר עולם".

בעבודה עם מטופלים אלה אני משלבת בין היתר כלים ייחודיים, ששמים דגש גם על החיבור לגוף, כמו שיטות E.M.D.R ועבודה עם זיכרונות מוקדמים. החשוב ביותר הוא להתאים את שיטת הטיפול לאדם ולהתוות לו את הדרך לצאת לחירות ולהשאיר מאחוריו את "עבדות הטראומה". אם גם אתם סובלים מטראומה מהילדות או הבגרות, אני מזמינה אתכם לפנות אלי ונבדוק יחד כיצד אני יכולה לעזור לכם.

מרב-שגיא

צור קשר

טלפון: 053-4274002 📞

דוא"ל: info@meravsagi.com 📧

להשארת פרטים ושליחת הודעה

בקרו אותי בפייסבוק

צור קשר

טלפון: 053-4274002 📞

דוא"ל: info@meravsagi.com 📧

להשארת פרטים ושליחת הודעה

בקרו אותי בפייסבוק